دانشکده دندان پزشکی شیراز

دانشکده دندان پزشکی شیراز Shiraz Dental Faculty


دانشکده دندانپزشکی شیراز

نام
دانشکده دندان پزشکی شیراز
تأسیس١٣٤۸
بنیانگذاردکتر بهرام جاوید
محلشیراز
١٣٤۸  بیمارستان شهید فقیهی
١٣۵۵  ساختمان کلینیک ویژه دندانپزشکی، نبش غربی خیابان صورتگر در تقاطع بلوار زند
١٣۶۴  ساختمان جدید در خیابان قصردشت


تاریخچه مدیران

  • دکتر بهرام جاوید- جراح فک و صورت
  • دکتر خلیل علوی- متخصص گوش،حلق و بینی
  • دکتر سیروس زند- متخصص پروتزهای دندانی
  • دکتر اکبر خیاط- اندودانتیکس
  • دکتر سیدمحمدرضا کازرونیان- جراح فک و صورت
  • مرحوم دکتر عیسی مظفری- رادیولوژیست
  • دکتر حمیدرضا پاکشیر- ارتودنتیست
  • دکتر سیدعلی اصغر علوی- متخصص ترمیمی 
  • دکتر
  • دكتر محمد رضا آذر  اگر اطلاعات ولو محدودی دارید، برای ثبت در تاریخ دندان پزشکی در فرم زیر بنویسید و ارسال نمایید:
  نام کامل*
  ایمیل شما*
  پیام*
  کپچا
  CAPTCHA
  حروفی را که در تصویر می بینید تایپ کنید*  سایر اطلاعات

  shiraz dental school دانشکده دندانپزشکی شیراز


  تاریخچه دانشکده به نقل از دکترمحمدعلی افتخاری ( کتاب تاریخ دندان پزشکی ایران 1313 تا 1383)
  در سال 1325 یک مدرسه عالی تربیت بهدار در شیراز تٱسیس شد که بعداً در سال 1328 به دانشکده پزشکی تبدیل و در سال 1334 دانشکده های کشاورزی و ادبیات به دانشکده های قبلی اضافه شد و از مجموع این دانشکده ها، دانشگاه شیراز به وجود آمد، سال بعد دانشکده علوم پایه در آنجا ایجاد شد و دانشگاه شیراز در ردیف دانشگاه های درجه اول ایران قرار گرفت. دانشکده دندان پزشکی شیراز در سال 1348 به صورت مجموعه کوچکی در بیمارستان های وابسته به دانشگاه تٱسیس گردید و اولین گروه دانشجویان برای تحصیل در این رشته در مهر ماه 1349 پذیرش شدند. در حال حاضر 132 نفر دانشجوی ایرانی و خارجی در این دانشکده مشغول تحصیل می باشند. دانشجویان خارجی شامل: چهار نفر از تونس، دو نفر از عراق، یک نفر از موریس، یک نفر از کنیا، یک نفر از پاکستان و یک نفر از تانزانیا می باشد.
  در سال 1355 اولین دوره فارغ التحصیلان دانشکده که شامل 18 نفر می باشد مؤفق به اخذ دیپلم شده اند. کادر آموزشی دانشکده که در سال های اولیه تعدادی انگشت شمار و غالباً از مربیان تشکیل می شد اینک شامل متجاوز از بیست نفر از متخصصین رشته های مختلف دندان پزشکی می باشد که بعضی از آنها ایرانی و عده ای نیز استادان خارجی می باشند که به طور قراردادی مشغول تدریس هستند.
  برای افزایش کادر آموزشی در حال حاضر تعداد سیزده نفر از دندان پزشکان ایرانی که عموماً از فارغ التحصیلان ممتاز دانشکده های دندان پزشکی کشور می باشند با استفاده از بورس های مخصوص دانشگاه شیراز در دانشگاه های خارج مشغول گذراندن دوره های تخصصی مختلف دندان پزشکی می باشند. از این عده 7 نفر در دانشگاه پنسیلوانیا، 4 نفر در دانشگاه بوستون، یک نفر در دانشگاه مریلند و یک نفر در انگلستان می باشد. این گروه به تدریج از سال آینده به ایران مراجعت کرده و طبق تعهدی که سپرده اند در این دانشکده مشغول تدریس خواهند شد. بدین ترتیب امید است در آینده نزدیک دانشکده دندان پزشکی شیراز از استادان خارجی بی نیاز شود . کلیه کادر آموزشی را دندان پزشکان ایرانی تشکیل دهند. هم اکنون دانشجویان از بهترین و آخرین مدل دستگاه های تشخیص  و آزمایشگاهی استفاده می کنند. ساختمان جدید دانشکده که ظرف 6 ماه آینده آماده بهره برداری خواهد شد مجهز به بهترین وسایل آموزشی و درمانی دندان پزشکی است.
  دانشکده دندان پزشکی شیراز در سال 1364 به ساختمانی در خیابان قصرالدشت منتقل گردید و ساختمان الحاقی به آن با زیربنای تقریبی 11 هزار متر مربع اخیراً آماده بهره برداری شده است.
  رؤسای این دانشکده به ترتیب اشتغال عبارتند از: دکتر بهرام جاوید، دکتر سیروس زند (سرپرست دانشکده)، دکتر خلیل علوی، دکتر محمدرضا کازرونیان، دکتر اکبر خیاط، دکتر عیسی مظفری، دکتر حمیدرضا پاکشیر و در حال حاضر دکتر سیدعلی اصغر علوی.


  دانشکده دندان پزشکی شیراز در کتاب دانشکده های دندان پزشکی ایران -سال 1382
  دانشکده دندان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان فارس در سال 1384 به صورت مجموعه کوچکی در بیمارستان های وابسته به دانشگاه تاسیس شد و به ترتیب در مکان های بیمارستان سعدی، درمانگاه پوستچی چشم پزشکی، طبقه بالای دفتر هواپیمایی روبروی بیمارستان سعدی تغییر وضعیت داده و اولین گروه دانشجویان برای تحصیل در این رشته در مهرماه 1349 پذیرش شدند. در سال 1355 کلیه فعالیت های آموزشی دانشکده در محل کلینیک ویژه تخصصی قدیم که در حال حاضر نیز به عنوان مرکز درمانی فعال می باشد، با تعداد 24 یونیت متمرکز گردید. نیاز به توسعه فضا و استقرار تجهیزات جدید باعث شد که این دانشکده در سال 1364 به ساختمان جدید واقع در خیابان قصرالدشت که تقریبا دارای بخش های آموزشی مستقل می باشد منتقل گردد. آموزش دانشجویان و دستیاران در ساختمان فعلی با تعداد 70 یونیت شروع شد و با توجه به نیاز آموزشی به تدریج به 120 یونیت افزایش یافت. از طرف دیگر ساختمان الحاقی طرح توسعه دانشکده در آینده ای نزدیک با زیر بنای تقریبی یازده هزار مترمربع و مسلما تعدا یونیت های بیشتر و امکانات مجهزتر پاسخگوی نیازهای آموزشی دانشجویان خواهد. راه اندازی مرکز اینترنت و امکان استفاده از کامپیوتر برای تمامی استادان و دانشجویان از فعالیت های دیگر انجام شده می باشد.

  اطلاعات كلي هيأت علمي و دانشجويان

  تعداد اعضاي هيأت علمي:
  استاد :   -
  دانشيار  :4
  استاديار: 49
  مربي :11
  تعداد دانشجويان شاغل به تحصيل در دانشكده:
              علوم پايه        دروس اختصاصي
  خانم            129                129
  آقا            171                235
  گروه هاي آموزشي مصوب: بيماري هاي دهان و تشخيص، راديولوژي دندان، فك و صورت، اندودنتيكس، دندان پزشكي ترميمي، پريودنتيكس، جراحي دهان، آسيب شناسي دهان و فك، دندان پزشكي كودكان، ارتودنتيكس، پروتز ثابت و متحرك       
  نحوه آشنايي دانشجويان با دانشكده: دانشجويان تازه وارد طي يك جلسه معارفه با دانشگاه و دانشكده آشنا مي شوند. به اين دانشجويان دفترچه راهنما ارائه مي شود كه شامل تاريخچه و مشخصات كلي دانشگاه و دانشكده، قوانين و مقررات آموزشي و تسهيلاتي كه دانشكده در اختيار دانشجويان مي گذارد، مي باشد. آيين نامه اي تحت عنوان شرح وظايف اعضاي هيأت علمي و امتيازات موجود در زمينه فعاليت هاي مربوط كه به آنان تعلق مي گيرد، در دفتر آموزش موجود است و اعضاي هيأت علمي مي توانند از آن مطلع و بهره مند شوند.


  اطلاعات وب سایت دانشکده دندان پزشکی شیراز ( تیر 1387)
  دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان فارس در سال 1348  با 6 نفر استاد متخصص ایرانی و تعدادی اساتید خارجی به ریاست آقای دکتر بهرام جاوید تأسیس و بصورت مجموعه ای  در بیمارستان شهید فقیهی شیراز مستقر گردید. این دانشکده اولین گروه دانشجویان خود را در سال 1349 با تعداد 18 نفر پذیرش نمود و با توسعه فعالیت های آموزشی به محل درمانگاه چشم پزشکی پوستچی و سپس به ساختمان سابق هواپیمائی روبروی بیمارستان سعدی (شهید فقیهی) انتقال یافت. در سال 1355 کلیه فعالیت های آموزشی درمانی دانشکده در ساختمان کلینیک ویژه دندانپزشکی واقع در نبش غربی خیابان صورتگر در تقاطع بولوار زند متمرکز گردید. این ساختمان مجموعاً سی و پنج یونیت و صندلی دندانپزشکی در اختیار داشت در آن زمان اعضاء هیئت علمی دانشکده عمدتاً از اتباع کشورهای هند، پاکستان، کشورهای اروپائی و آمریکا بودند که با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی دانشکده را ترک کردند .پس از آن تعداد اساتید دانشکده به هشت نفر استادیار و مربی تقلیل یافت. 
  با توسعه و پیشرفت فعالیتها، دانشکده در سال 1364 به ساختمان جدید خود در خیابان قصردشت منتقل گردید. کلینیکهای آموزشی – درمانی در این ساختمان با بکارگیری 70 دستگاه یونیت و صندلی دندانپزشکی به فعالیت پرداختند و این ظرفیت به تدریج به 120 دستگاه یونیت و صندلی افزایش یافت و تا سال 1382 ثابت ماند. در این فاصله زمانی علاوه بر تربیت دانشجویان در دوره های عمومی دندانپزشکی، با افزایش تعداد اعضاء هیئت علمی و تهیه امکانات و تجهیزات لازم، آموزش در دوره های تخصصی در رشته های اندودونتیکس و دندانپزشکی ترمیمی نیز شروع شد و به مرور بر تعداد رشته های تخصصی افزوده گردید تا سرانجام با همت و پی گیری مسئولین، تلاشهای انجام شده برای توسعه فعالیت ها ، بهره برداری ساختمان و بخشهای الحاقی دانشکده در سال 1383 به نتیجه رسید . در طی این مراحل عمرانی فضای فیزیکی موجود از 7000 متر مربع به حدود 18500 متر مربع افزایش یافت و کلیه بخشهای آموزشی – درمانی در دوره های دندانپزشکی عمومی و تخصصی در کلینیک های مستقل مستقر گردیدند. از مجموعه یازده رشته مختلف دندانپزشکی، این دانشکده در حال حاضر در  تمام رشته ها دارای بخش های تخصصی است. مجموعه فعالیت های آموزشی و پژوهشی دانشکده با استفاده از 270 یونیت و صندلی دندانپزشکی و تحت نظارت و هدایت علمی-آموزشی 84نفر از اعضاء هیئت علمی  شامل : 3 استاد،  16 دانشیار ، 62 استادیارو 6 مربی،  در گروههای درمان ریشه، ترمیمی، پروتزهای ثابت، کودکان، درمان لثه، جراحی فک و صورت، بیماریهای دهان، آسیب شناسی دهان، رادیولوژی فک و صورت، ارتودونسی، پروتزهای متحرک و ایمپلنت های دندانی بنحو مطلوب ارائه می گردد. امکانات و تجهیزات لازم در بخشها، کلینیکها، کلاسها، آمفی تآتر، آزمایشگاه ها، پری کلینیک ها، لابراتوارهای دندانسازی، کافی نت، سمعی بصری، کتابخانه، سالن مطالعه، چاپ و تکثیر، بانک، زمین ورزش، بوفه، غذاخوری، نمازخانه و ... در دسترس دانشجویان قرار دارد.  توسعه گروههای آموزشی و اضافه نمودن گروههای دندانپزشکی اجتماعی، مواد دندانی، بخش فوق تخصصی بیولوژی دهان و نیز تأسیس و راه اندازی مراکز تحقیقاتی دندانپزشکی، تأسیس و راه اندازی اتاقهای عمل سرپائی برای بیمارانیکه نیاز به خدمات دندانپزشکی تحت بیهوشی دارند و ... در دست اقدام می باشد.